Obywatel Jones

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo
Znak 2019

„Jestem bardzo, bardzo wdzięczna za tę książkę. Oddaje sprawiedliwość Garethowi Jonesowi, nieznanemu żołnierzowi prawdy, pokazuje aktualność jego historii, jest wspaniałym dopełnieniem naszego filmu Obywatel Jones. Uczciwa, mocna opowieść.”
AGNIESZKA HOLLAND

„Znakomita reporterska opowieść o dziennikarskim Ikarze, który zapłacił życiem za dążenie do prawdy. A w tle totalitarne szaleństwa XX wieku i rozpętany przez Stalina Hołodomor – Wielki Głód na Ukrainie, który Gareth Jones starał się ujawnić światu. Mirosław Wlekły roztacza imponującą panoramę epoki, a jednocześnie pisze tak plastycznie, ma takie czucie do detali, że wchodziłem w tę rzeczywistość zapominając, iż opowiada o wydarzeniach sprzed 80 lat. Ta książka to zaprzeczenie prostactwa wszelkich „polityk historycznych”, to Historia przez duże H, intrygująca, fascynująca, niebezpieczna, przesiąknięta absurdem, odzierająca z nadziei i jednocześnie pobudzająca do myślenia. Jako historyk z wykształcenia, reporter z zawodu, czytelnik z powołania jestem zachwycony.”
MARCIN MELLER

“Przeczytałem Twoją książkę po ukraińsku i chcę Ci bardzo za nią podziękować. Już dawno aż tak intensywnie nie wciągnęła mnie żadna książka. Brawa!”

JURIJ ANDRUCHOWYCZ

W latach 30. XX wieku młody dziennikarz Gareth Jones odbywa kilka samotnych podróży po komunistycznym imperium. Jako jeden z niewielu ludzi z Zachodu odkrywa szokującą prawdę o sytuacji mieszkańców ZSRR. Rozmawia z członkami aparatu państwowego, ale też ze zwykłymi ludźmi: robotnikami, chłopami. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, na Ukrainie słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu prawdę o „komunistycznym raju”. Zostaje zaszczuty przez skorumpowanych zachodnich dziennikarzy, wszyscy podważają jego wiarygodność. Po kilku latach ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy dlatego, że wyjawił prawdę?

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Przewidział atak na Polskę i wojnę Sowietów z nazistami. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Ta książka to idealny wstęp do filmu, uzupełnienie reżyserskiej wizji historii człowieka, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Scroll to Top